W Hucie Deręgowskiej mieszka bardzo dużo starszych osób. Jak wiemy z historii powstania wioski już nasi dawni przodkowie zajmnowali się uprawą roli i hodowlą zwierząt. Stało się to tak jakby tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do dziś ludzie posiadają własne gospodarstwa rolne i pola uprawne. Wyhodowane warzywa służą im jako pożywienie. Tak samo jest z hodowanymi zwierzętami.
W Hucie Deręgowskiej uprawia się przeważnie ziemniaki, żyto, pszenicę oraz warzywa i owoce (marchew, buraki, cebula, pietruszka, ziemniaki, jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, aronie itp). Najczęściej hodowane zwierzęta to: krowy, świnie, konie oraz króliki i drób. Rolnicy stanowią ok. 60% ogółu mieszkańców. Wraz z wejściem naszego kraju grona państw Unii Europejskiej, liczą oni na dopłaty bezpośrednie. Dlatego starają się jak najlepiej dbać o swoje gospodarstwa rolne.
Jednak młodzi ludzie nie interesują się już rolnictwem. Wszyscy myślą o pracy w przemyśle, bądź usługach. Wiele osób po okończeniu szkoły wyjeżdża za granicę w celu znalezienia godnego zatrudnienia i założenia rodziny. Dlatego, jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat tylko nieliczni mieszkańcy będą zajmowali się tą dziedziną gospodarki. Rolnictwo staje się praktycznie nieopłacalne. Na rynku mogą się utrzymać tylko te największe gospodarstwa. Obecna sytuacja na rynku i dochodowość rolnictwa zmusza więc do zmiany miejsca i sposobu zatrudnienia. Podaż produktów rolno-spożywczych w Polsce jest bardzo duża. Dlatego kraj zmierza w kierunku rozwoju przemysłu i usług.