Huta Deręgowska

Przejeżdżając przez wsie i miasta polskie, wielokrotnie dostrzegamy przy drogach krzyże, bądź kapliczki z figurkami świętych. Często zastanawiamy się, skąd one się biorą. Stwierdziłam więc, że warto o tym wspomnieć. W tym celu postanowiłam zapytać babci, co one oznaczają w naszej miejscowości.

Otóż okazuje się, że krzyże stojące na dwóch końcach Huty Deręgowskiej są symbolem jedności religijnej mieszkańców naszej wioski. W dawnych czasach, były one oznaką granicy Huty Deręgowskiej z innymi miejscowościami. Ludzie, którzy wybierali się do innej wioski, zawsze przystawali przed krzyżem i modlili się. Krzyże te były nieodzownym elementem życia mieszkańców wsi. Właśnie dlatego są umiejscowione na dwóch końcach Huty Deręgowskiej. Krzyż umieszczony w samym centrum wioski, miał podobne znaczenie. Mieszkańcy naszej wsi często podróżowali. Jako, że nie było innych środków transportu, musieli przemieszczać się pieszo. Kiedy ludziom brakowało sił, albo czekała ich długa podróż, zatrzymywali się przed tym krzyżem i odmawiali krótką modlitwę, dla wyproszenia łask na dalszą podróż. Krzyż ten miał także znaczenie podobne jak kapliczki opisane niżej. Kapliczki wznoszono dla uczczenia NMP i świętych. Służyły one także jako miejsca do odprawiania nabożeństw majowych - majówek, a niekiedy także mszy świętych.Związane to było z tym, iż w tamtych czasach kościoły nie były dostępne w każdej miejscowości. Ludzie musieli przebywać czasami po 30 kilometrów, aby dotrzeć do kościoła. Dlatego wznoszono kapliczki, jako symbol wiary mieszkańców, a także miejsce kultu, gdzie ludzie jednoczyli się na modlitwie. Niekiedy te "budowle" wznosili także zamożni mieszkańcy Huty Deręgowskiej w podzięce za zdrowie członków rodzin i inne dobrodziejstwa.

Obecnie kapliczkami opiekują się mieszkańcy, którzy mieszkają najbliżej tych figurek. Traktują je oni jako nieodzowny element swojego życia. Opiekują się nimi jak swoimi własnymi domami. Świadczą o tym barwne dekoracje i to, że kapliczki i krzyże są zawsze zadbane i nie niszczą się. Dla uczczenia tych miejsc co roku w naszej miejscowości odbywa się procesja od jednej z figurek, bądź krzyża do kościoła. Z każdym rokiem zmienia się miejsce rozpoczęcia procesji. Dlatego w ciągu pięciu lat nabożeństwo przynajmniej jeden raz odbywa się przy każdej z kapliczek.

Oprócz przydrożnych kapliczek i krzyży w Hucie Deręgowskiej znajduje się ponad stuletni kościół. Jest to świątynia pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, zbudowana w 1904 roku. W każdą niedzielę i święto odprawiano w niej Mszę Świętą. Mieszkańcy nie musieli dojeżdżać do kościoła parafialnego. Dlatego ta historyczna świątynia miała tak wielkie znaczenie dla Huciańskiego społeczeństwa. Dziś mimo, że kaplica ta nie jest używana, bo w 2005 roku otwarto nowy kociół, nie zostaje poddana rozbiórce. Ma ona służyć, jako dom przedpogrzebowy, a w przyszłości kto wie... może jako cenny zabytek.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl